مجموعه گردشگری چالیدره مشهد

علیرضا قرصی عنبران

مجموعه گردشگری چالیدره

مجموعه گردشگری چالیدره یکی از مکان‌های تفریحی اطراف مشهد است که در طرقبه قرار دارد. امکانات رفاهی و تفریحی متعددی چون قایق سواری، ماهیگیری و رستوران در این مجموعه مهیا شده‌اند؛ مجموعه‌ای که در سال‌های اخیر تبدیل به قطب گردشگری شده است و هر سال گردشگران زیادی برای بازدید از آن به طرقبه سفر می‌کنند. چالیدره با پوشش گیاهی مناسب، آب و هوایی مطبوع و خنک و یک دریاچه زیبا مکانی مناسب برای تفریح پس از بازدید از جاهای دیدنی مشهد همچون حرم امام رضا (ع)، منطقه شاندیز و سرزمین موج‌های خروشان است.

منطقه تفریحی و گردشگری چالیدره در ۳۰ کیلومتری غرب شهر مشهد در میان دو کوه قرار دارد و برای رسیدن به آن باید حدود ۴۵ دقیقه رانندگی کنید. این مجموعه در دره چالیدره (در کنار دره ارغوان و دره‌های دیگر) در شهرستان طرقبه شاندیز، در غرب شهر طرقبه (دو کیلومتری) در دل ییلاق‌های طرقبه واقع شده است. مساحت مجموعه چالیدره ۱۶۰ هکتار و ارتفاع آن از سطح دریا ۱,۴۳۳ متر از دریا است. فاصله تهران تا چالیدره ۹۲۸ کیلومتر (۱۰ ساعت و ۳۵ دقیقه) است. در سال ۱۳۷۶ شهرداری طرقبه و شرکت آب منطقه‌ای خراسان تصمیم گرفتند تا یک سد روی رودخانه جاغرق بسازند؛ این سد خاکی با هسته رسی که به نام سد چالیدره مشهور است، به‌منظور رفع اختلافات محلی در توزیع عادلانه آب، تامین آب کشاورزی باغ‌های منطقه و حفظ محیط زیست و اقلیم دامنه‌های شمالی ارتفاعات سرسبز بینالود ساخته شد و ساخت آن تا سال ۱۳۸۱ به طول انجامید. آب سد چالیدره، باغ‌ها و زمین‌های کشاورزی منطقه را آباد کرد.

مدیریت مجموعه گردشگری چالیدره مشهد برعهده جناب آقای مهندس علیرضا قرصی عنبران می باشد. سد چالیدره و دره‌ای که کنار کوه بود به‌تدریج دریاچه‌ای بالای کوه به وجود آورد. این دریاچه پتانسیل‌های گردشگری بالایی داشت و به سرعت توجه‌ها حتی توجه مهندس علیرضا قرصی عنبران، مدیر عامل چالیدره مشهد را به خود جلب کرد. او با هم‌فکری و مشورت با هیئت امنا تصمیم گرفتند تا در این منطقه یک فضای گردشگری هدفمند ایجاد کنند. پروژه ساخت مجموعه گردشگری چالیدره با کمک شهرداری طرقبه و خراسان رضوی کلید خورد و هزینه ساخت آن بیش از چند میلیارد تومان شد.